Copilul care a ajuns la majorat poate sa renunte la restanta pe care o are parintele la plata pensiei alimentare

28 martie 2023 134

Buna. Am o datorie mare la pensia alimentara, care mi se pare exagerata. Feciorul a atins deja majoratul. Este posibil ca el sa renunte la suma pe care o datorez? Sau ma poate ajuta cineva in acest caz sa rezolv cu datoria mentionata?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Scrieți-mi pe e-mail: scobiola97@mail.ru sau pe tel: 068769517.

29 martie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

Articolul 105. Scutirea de achitare a restanţei la pensia de întreţinere

(1) În baza contractului privind plata pensiei de întreţinere, debitorul întreţinerii poate fi scutit de plata restanţei la pensie de întreţinere sau această restanţă poate fi micşorată, cu excepţia cazurilor cînd pensia se plăteşte copiilor minori.

(2) Dacă starea materială şi... mai detaliat familială a debitorului întreţinerii face imposibilă lichidarea restanţei la pensia de întreţinere, instanţa judecătorească, la cererea acestuia, în baza unor motive temeinice, este în drept să-l elibereze de plata restanţei respective sau s-o micşoreze.
Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei

de întreţinere stabilite de instanţa

judecătorească sau scutirea de

plata acesteia

În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia.
..................iată niște norme generale............care ar fi practica judiciară, urmează de identificat....

30 martie 2023