Copilul merge la scoala in Anglia, iar tatal refuza sa prelungeasca declaratia

28 aprilie 2017 54

Am o declarație pe o perioada de un an pentru copilul meu minor, care acum este in Anglia, merge acolo la școala. Ce pot face dacă tatăl nu mai vrea sa-i prelungească declarația? Lucrez cu acte in regula de 2 ani, iar copilul este la școala. Cum pot sta cu copilul urmându-l-și școala in Anglia?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

Buna ziua Maria.
Legislația R.M. prevede doar 2 situatii cind copilul minor poate iesi din tara fara acordul celuluilat parinte: a) prin contestarea refuzului neintemeiat (și evident o hotarîre de judecată definitivă favorabilă) b) prin decaderea din drepturile parintesti.
Cea mai buna soluție în situația dvs. este găsirea unui compromis pe cale... mai detaliat amiabilă cu ex-soțul, în caz contrar contractați asistența juridică din partea unui specialist.

30 aprilie 2017