Copilul meu a fost lovit cu o piatra de catre alt copil

28 octombrie 2018 48

Bună ziua. Spuneti-mi, va rog, cum sa procedez în cazul acesta: copilului meu i-au fost rupți dinții de un alt copil, care l-a lovit cu o piatra. Mama acelui copil refuza să-mi achite cheltuielile (copilul are 10 ani, și dinții trebuie crescuți cu laserul, un lucru foarte costisitor). Ma pot adresa cu o cerere la poliție? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
acțiunile sus menționate cad sub incidența prevederilor
Articolul 63. Neîndeplinirea obligaţiilor de întreţinere, de educare
şi de instruire a copilului
... mai detaliat (1) Neîndeplinirea sau îndeplinirea necorespunzătoare de către părinţi sau de către persoanele care îi înlocuiesc a obligaţiilor de întreţinere, de educare şi de instruire a copilului
se sancționează cu amendă de la 6 la 15 unități convenționale sau cu muncă neremunerată în folosul comunității de la 15 la 25 de ore.

Astfel, mergeți și înaintați o plîngere la poliție, sigur, cel mai bine să prezentați dovezi, cum ar fi existența de martori, ulterior, după ce va fi constatat existența vinovăției, puteți înainta o verere privind achitarea de despăgubiri, anume cheltuieli suportate pentru a restabili situația inițială.

29 octombrie 2018