Copilul meu nu vrea sa ma vada

25 iulie 2018 181

Copilul meu din prima casatorie de 8 ani nu vrea sa ma vada si sa vorbesca cu mine, mi spune ca nu sunt tatal lui. Eu sunt convins ca fosta sotie si mama acesteia il manipuleaza impotriva mea, precum ca eu sunt un tata rau. Ce pot sa fac in aceasta situatie?

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

În asemenea situații, se încearcă întâi de toate soluționarea divergențelor pe cale amiabilă. Dacă nu, atunci ar putea fi solicitată instanței de judecată emiterea unei hotărâri de decădere din drepturile părintești în baza prevederilor art. 67-68 din Codul Familiei al Republicii Moldova.
D-voastră însă trebuie să aveți suficiente probe care... mai detaliat să demonstreze afirmația dată. În caz contrar, sunt puține șanse ca pretențiile date să fie satisfăcute în modul dorit.

Succese!

26 iulie 2018