Copilul minor a fost scos din țară fără acordul tatălui

22 septembrie 2022 180

Bună ziua. Vreau că mama copilului meu să nu-l poată scoate din Moldova fără acordul meu. Unde mă adresez în acest sens? În prezent, copilul se află în Anglia cu mama, cu pașaport românesc. Cum pot să-l întorc în Moldova, unde s-a născut?

Jurist comments 1

Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună!
Un părinte poate părăsi teritoriul RM, împreună cu copilul minor, fără acordul celuilalt părinte doar pe perioade scurte, de ex. în vacanță.
În caz că părintele, împreună cu copilul minor intenționează să se stabilească cu domiciliul peste hotarele RM, atunci este nevoie de acordul celuilalt soț.
În cazul dvs. dacă mama copilului,... mai detaliat împreună cu copilul minor s-au stabilit cu domiciliul peste hotarele RM, fără acordul tatălui, dvs. puteți depune o plângere către IP în temeiul art. 207 Cod Penal.

22 septembrie 2022