Copilul nu mai doreste sa fie student

10 octombrie 2023 3

Buna ziua. Copilul a fost student o luna si zece zile. Vrem sa retragem actele, dar directorul institutiei refuza. Nu am semnat contractul de bugetar. Cum procedez ca sa-mi retrag copilul de la studii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua.
În primul rând, fiul sau fiica dumneavoastră nu mai este un copil, precum v-ați exprimat Dvs. Este un tânăr care ar trebui să fie responsabil de acțiunile și deciziile sale.
În al doilea rând, educația este un drept, nu este o obligație, nimeni nu te poate forța să studiezi... mai detaliat sau să lucrezi.
În al treilea rând, modul de rezoluțiune (terminare) a contractului de studii este indicat însuși în contract, în caz contrar îl găsim în Codul Civil.
Dacă aveți întrebări referitor la rezoluțiunea contractului mă puteți apela la 069992921.

11 octombrie 2023