Copilul pleacă în excursie în România

2 aprilie 2019 18

Copilul pleacă în excursie în România. Este nevoie de acordul ambilor părinţi, dacă sunt divorţați?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Dreptul civil
  • Dreptul familiei
  • Dreptul imobiliar
  • Dreptul afacerilor
  • Alte domenii
  • Dreptul penal
  • Dreptul muncii
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna Dna Viorica

Potrivit Legii Nr. 269 din 09.11.1994 cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova art. 1 alin. (2) s-a prevăzut următoarele: "Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un... mai detaliat însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.".

Declarația se întocmește la notar.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=311638

2 aprilie 2019