Copilul pleacă în excursie în România

2 aprilie 2019 22

Copilul pleacă în excursie în România. Este nevoie de acordul ambilor părinţi, dacă sunt divorţați?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Viorica

Potrivit Legii Nr. 269 din 09.11.1994 cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova art. 1 alin. (2) s-a prevăzut următoarele: "Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un... mai detaliat însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.".

Declarația se întocmește la notar.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=311638

2 aprilie 2019