Copilul poartă un nume diferit de al meu și vreau să plec la odihnă cu el

12 iunie 2024 3

Bună ziua. Sunt divorțată și copilul poartă un nume diferit de al meu. În această situație, am nevoie de acordul scris al tatălui copilului pentru a pleca cu acesta la odihnă peste hotare?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Alina, un lucru nu pot înțelege ” copilul poartă un nume difwerit de al meu ”. Pentru a pleca la odihnă cu copilul nu e nevoie de acordil tatăl a copilului.

12 iunie 2024
  • Parajurist

Puteți să treceți frontiera RM cu copilul dumneavoastră minor fără acordul în scris al tatălui, chiar dacă copilul poartă un nume de familie diferit de al dumneavoastră. Autorităţile de frontieră vor permite ieşirea din ţară a cetăţenilor minori, dacă minorul este înscris în paşaportul părintelui şi călătoreşte însoţit de acesta... mai detaliat sau dacă minorul este titular al unui paşaport individual şi călătoreşte în străinătate însoţit de unul dintre părinți. Diferența de nume de familie nu reprezintă o problemă.
Ca o măsură de precauție, asigurați-vă că aveți certificatul de naștere al copilului cu dumneavoastră, pentru a putea dovedi relația de rudenie dintre voi, în cazul în care apare necesitatea.

12 iunie 2024