Coproprietarii unui apartament nu se intelg cu privire la divizarea acestuia

18 iulie 2023 2

Buna ziua. Sotul meu este coproprietar (1/2 cota parte) al apartamentului care candva a apartinut parintilor lui. Cealalta jumatate este detinuta de mama lui. Coproprietarii nu se inteleg. La cererea mamei s-a facut evaluarea apartamentului ca ea sa poata vinde cota sa parte. La licitatie a fost refuzata, deoarece apartamentul nu dispune de doua bai, doua bucatarii si doua blocuri sanitare. In 2018 valoarea apartamentului a fost estimata la 24.500 Euro. Acuma ea vrea ca noi sa-i cumparam o garsoniera cu conditii de 18.000 Euro. O putem actiona in judecataa si sa-i dam jumate din pretul apartamentului, stabilit in 2018? Cum se facem ca sa fie corect?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă o să mergeți în instană cu intenția de a-i achita coproprietarului (mamei) valoarea evaluată în 2018, fiți gata ca mama să solicite invers, să-i atribuie ei întregul apartament iar ea să vă achite această sumă evaluată în 2018.
Ideal ar fi să vindeți întregul apartament iar banii... mai detaliat să-i împărțiți.

Codul civil prevede:
Articolul 557. Încetarea proprietăţii comune pe cote-părţi prin partaj

(1) Încetarea proprietăţii comune pe cote-părţi prin partaj poate fi cerută oricînd de către oricare dintre coproprietari dacă legea, contractul sau hotărîrea judecătorească nu prevede altfel.

(2) Partajul poate fi cerut chiar şi atunci cînd unul dintre coproprietari a folosit exclusiv bunul, afară de cazul cînd l-a uzucapat, în condiţiile legii.

(3) Partajul poate fi făcut prin contract de partaj între coproprietari sau, în absența unui contract de partaj, prin hotărîre judecătorească prin introducerea unei acțiuni de partaj de către oricare dintre coproprietari.

(4) Contractului de partaj i se aplică dispozițiile legale cu privire la actele juridice de dispoziție.

Articolul 561. Modul de partaj al bunului proprietate comună pe cote-părţi

(1) Partajul bunului proprietate comună pe cote-părţi se face în natură, proporţional cotei-părţi a fiecărui coproprietar.

(2) Bunurile care compun o unitate economică, un set sau o altă universalitate a cărei separare îi va reduce valoarea nu vor fi partajate în natură dacă cel puțin unul dintre coproprietari se opune unui asemenea mod de partaj.

(3) Dacă bunul proprietate comună pe cote-părţi este indivizibil ori nu este comod partajabil în natură, partajul se face prin:

a) atribuirea întregului bun, în schimbul unei sulte, în favoarea unui coproprietar sau în favoarea mai multor coproprietari, la cererea lor comună. În cazul mai multor cereri de atribuire care se contrazic reciproc, instanța de judecată aplică dispozițiile art. 562;

b) vînzarea bunului în modul stabilit de coproprietari ori, în caz de neînţelegere, la licitaţie şi distribuirea preţului către coproprietari proporţional cotei-părţi a fiecăruia dintre ei, dacă niciunul dintre coproprietari nu a cerut atribuirea întregului bun sau dacă această cerere nu poate fi satisfăcută.

19 iulie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

dacă nu vrea benevol să-i dați valoarea a 1/2 cotă-parte a ei , atunci în caz de litigiu în judecată și chiar dacă îi este atribuit întregul bun ei în schimbul achitării de către ea a valorii a 1/2, atunci dacă nu va avea bani de unde să achite valoarea... mai detaliat a 1/2 cotă-parte, oricum va fi urmărită silit și în final poate fi urmărit silit același apartament prin vânzarea lui la licitație și executarea hotărârii judecătorești....................

19 iulie 2023
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua!
Dacă nu ajungeți la un consens, vă adresați în instanța de judecată cu una din trei solicitări:
1. Vînzarea la licitație și împărțirea prețului la doi;
2. Atribuirea bunului mamei și ea vă achita contravaloarea a 1/2;
3. Atribuirea bunului dvs și achitați mamei 1/2.

Evaluarea bunului o solicitați în cadrul procesului de... mai detaliat judecată și se face în mod transparent inclusiv cu participarea Dvs.

21 iulie 2023