Coproprietate cu fiul meu minor

27 martie 2018 88

Buna ziua.
Am asa o intrebare, am fost casatorita si la scurt timp dupa casatorie am achizitionat un apartament pe numele meu de domnisoara, din banii mamei mele. Din acest motiv fostul sot era constient ca nu are drept la acest imobil, dat fiind faptul ca nu a fost achizitionat din bani comuni. Impreuna cu fostul sot avem un copil minor de 12 ani. Am divortat in septembrie 2017. Dupa divort s-a gandit sa profite de moment si pretinde ca si-ar dori jumatate din valoarea imobilului, care i se cuvine conform legii care dispune ca orice bun achizitionat pe perioada casniciei devine un bun comun. Dar sub forma de donatie pentru copilul nostru minor. Deci asta ar insemna ca eu devin coproprietar cu copilul nostru minor.
Acum vreau sa stiu: in caz ca doresc sa vand imobilul, pot face acest lucru fiind in coproprietate cu fiul meu minor, sau nu? Pot lua decizia in calitate de tutore legal si detinind custodia ?
Multumesc anticipat!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Da, veți putea pentru că dvs sunteți reprezentantul legal al copilului dvs.

27 martie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Damira,
De fapt lucrurile nu stau atât de simplu, or începînd cu 02.06.2017 au fost introduse un șir de modificări și completări la acest capitol.
Vreau să concretizați vă rog frumos următoarele: la moment, cine este proprietar potrivit extrasului din registrul bunurilor imobile?

27 martie 2018