Corectarea datelor din Certificatul de divort!

24 iulie 2017 40

Buna ziua! Spuneti-mi va rog, in certificatul de divort s-a facut o greseala, in data de nastere a sotului. Fostul sot e plecat in Rusia, e deja cetatean al Federatiei Ruse. Cum pot eu sa schimb certificatul de divort, ce trebuie sa fac? Ce documente imi trebuiesc pentru a corecta greseala?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Natalia trebuie doar sa depuneti o cerere la organul de stare civila din raza domiciliului dvs sau acolo unde a fost inregistrata casatoria dvs.

Totodata, Legea privind actele de stare civila stipuleaza( http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=312727 ) :
Articolul 66. Cererea privind modificarea, rectificareasau completarea actului de stare civilă
... mai detaliat (1) Cererea privind modificarea, rectificarea sau completarea actului de stare civilă se depune de către titular sau persoana îndreptăţită la organul de stare civilă de la domiciliul solicitantului.

24 iulie 2017