Corespunderea valorii prejudiciului material in prima instanta si in Curtea de Apel

2 martie 2017 71

Buna ziua stimati domni, asi ruga mult sa ma ajutati sa inteleg urmatoarea situatie. De catre noi a fost pornita o cauza de recuperare a unui prejucidiu material, generata de parat prin posesia ilegala a unui bun. Din pacate prima instanta a stabilit un cuantum mai mic fata de cererea noastra, iar Curtea de Apel a mentinut decizia. Totusi CSJ a anulat hotararea si acum cauza se rejudeca din nou la Apel. Asi vrea sa stiu daca cuantumul pretins de noi a prejudiciului material din cererea nostra in prima instanta (stabilit ca o valoare medie de constatarile unor profesionisti independenti), trebuie sa corespunda exact cu valoarea pretinsa a cererea din Apel? Sau poate fi ceva mai mica, dar diferita? Si a doua parte a intrebarii. Daca totusi cuantumul pretins in prima instanta si Apel trebuie sa corespunda, e posibil de modificat o cerere deja transmisa recent catre Apel, daca inca nu s-au inceput inca deliberarile, iar prima sedinta a fost amanata? Va multumesc pentru ajutor!

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua,
Ar trebui sa concretizati un pic intrebarea, sau cel putin sa o reformulati, pentru ca nu este clar.
Daca inteleg corect, vreti sa reduceti pretentiile Dvs fata de pirit?
Daca e asa - atunci este posibil in instanta de apel, or reducerea pretentiilor nu reprezinta o modificare a actiunii, in sensul... mai detaliat Codului de Procedura Civila. De exemplu, modificarea obiectului actiunii poate fi efectuata doar in prima instanta, pina la dezbateri. Dar reducerea pretentiilor, o puteti face in apel chiar si dupa depunerea Cererii de apel, or cauza va fi examinata in fond.

3 martie 2017

Buna ziua si va multumesc pentru raspuns. Da e vorba de o reducere a valorii pretentiilor in curtea de apel versus prima instanta si am inteles raspunsul. Ce tine de a doua partea a intrebarii, ati putea sa raspundeti si la ea? Se are in vedere ca atat recent (la... mai detaliat rejudecare in apel), cat si la prima adresare la Apel, au fost inaintate cereri de apel, care pot fi inbunatatite din punct de vedere a cerintelor legale. Corespunzator atat timp cat sedinta de rejudecare la Apel a fost amanata , procedural vorbind, exista o posibilitate sa inaintam o noua cerere de apel structurata mai bine, anuland sau completand cererile de apel precedente ? Va multumesc anticipat pt raspuns.

3 martie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bună ziua,
Da, aveți dreptul să depuneți o Cerere de apel suplimentară, și solicitați completului când o veți depune ca sa o ia în considerație anume pe această cerere. Prima ședință de la apel, care are loc efectiv (neamînată) este momentul potrivit pentru a depune cererea.
Mult succes!

4 martie 2017