Costurile procedurii de divorț

6 februarie 2024 3

Bună ziua. Vreau să divorțez. Copii minori nu avem, bunuri de împărțit tot nu sunt! Soțul nu se află în țară și are un copil în vârstă de jumătate de an cu altă femeie! Doresc să stiu cât mî vor costa serviciile avocatului și procedura propriu-zisă în instanță! Mersi mult.

Jurist comments 2

Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua!
În cazul dvs. puteți divorța și la organul de stare civilă, care o să vă coste mai puțini bani, dar și mai va avea loc mai repede. Este necesar ca soțul dvs. să întocmească o declarație de divorț la Consulatul R.M.
Dacă aveți întrebări suplimentare, mă puteți contacta pe nr.... mai detaliat 069244507

7 februarie 2024
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua,
Din cele expuse de Dvs, nu văd o problema ce ar cauza examinarea de durată a dosarului privind desfacerea căsătoriei și nici nu pare a fi un litigiu complicat.
Potrivit Legii cu privire la taxa de stat, pentru cererile de desfacere a căsătoriei se achită taxa de stata... mai detaliat de 500 lei.
Cuantumul onorariului avocatului pentru asistența juridică, de regulă este prevăzut în Hotărârea nr.19-02/27.05.2022 din 27.07.2022 privind recomandările cuantumului onorariului avocaților (https://uam.md/wp-content/uploads/2023/12/h__19-02_27_05_2022_5485568.pdf )
Având în vedere că pare a fi un litigiu mai puțin complicat, puteți solicita o consultație și asistența avocatului pentru întocmirea acțiunii iar participarea în ședință să o faceți de una singură.

7 februarie 2024