Costurile unui proces de divorț?

15 iunie 2023 90

Bună ziua. Doresc să dau la divorț, dar am înțeles că procesul costă mult, chiar dacă luăm un avocat de stat.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Fiecare caz este individual. Costul depinde de complexitatea cauzei.

15 iunie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Ina.
Cum a menționat colegul, fiecare caz e individual.
Cel mai simplu caz, cînd se solicită doar desfacerea căsătoriei fără partaj, fără stabilirea domiciliului copiilor minori sau încasarea pensiei de întreținere, în varianta ideală ar putea să vă coste 40 lei taxa de stat și pînă la 30-40 lei imprimarea... mai detaliat cererilor și documentelor necesare pentru a fi anexate la cerere.
În acest caz, model de cerere găsiți atașat aici în rubrica MODELE. O descărcați, o completați cu datele dumneavoastră, o imprimați în 3 exemplare, le semnați, anexați la fiecare cerere copia buletinului dumneavoastră și a soțului, certificatul de căsătorie în original și în 2 copii, dovada achitării taxei de stat.
Important, toate copiile trebuie să fie semnate de dumneavoastră și aplicată inscripții cu pixul,, conform cu originalul".
Cu toate 3 seturi de cereri și anexe, mergeți și le depuneți la cancelaria instanței de judecată. 2 executare le lăsați la judecată, iar un exemplar îl primiți înapoi cu ștampila instanței pe care este numărul de înregistrare.
Mergeți acasă și așteptați citația. la data și ora indicate în citație, vă prezentați la judecată și susțineți cererea depusă.
Dacă soțul nu va solicita termen de împăcare de la o lună pînă la 6 luni, instanța poate să pronunțe hotărârea în aceiași zi.
În cazurile complexe ce ține de stabilirea domiciliului copilului cînd ambii soți pretind la aceasta, cînd se solicită partajul etc. deja puteți să apelați la serviciile unui avocat.
Prețurile sunt deasemenea individuale dar orientativ puteți citi recomandarea Uniunii Avocaților privitor la onorarii.
http://uam.md/index.php?pag=news&id=917&l=ro
Succes dumneavoastră.

15 iunie 2023
  • Jurisconsult

Buna Ina, un avocat din oficiul n-o să vă coste nimica , în cazul DVS statul se obligă să achite serviciile DVS în instanță.

17 iunie 2023