Cota parte din apartament după divorț

16 decembrie 2019 109

Bună ziua. După divorț fostul soț poate să îmi ea partea mea din apartament cu toate că nu am făcut cota parte? Pentru că partea mea i-o vând lui, însă acum nu are bani. Este posibil să rămân fără jumătatea mea, dacă mult timp nu îmi dă banii, iar eu îndată după divorț mi-am schimbat familia?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Deci, pe etape, bunul obținut in timpul căsătoriei e proprietate comună, indiferent de faptul dacă acesta a fost înregistrat doar pe unul dintre soți. Urmează sa introduceți modificarea chiar și desinestatator, in caz de litigiu, prin instanță sa efectuați partajul daca soțul face galagie sau nu colaborează.
Daca intocmiți contract de... mai detaliat vinzare, puteți dispune achitarea totală la o anumită perioadă sau in rate.
Termenul de prescripție este de 3 ani, afica sunteți indrept de ai cere, termenul se intrerupe in folosul dumneavoastră daca acționați soțul in instanță pentru incasare forțată.
Schimb de nume sau prenume nu atrage imposibilitatea de a solicita suma ce urmează să vă revină.

16 decembrie 2019