Cota parte din casa

1 februarie 2021 38

Buna ziua. Avem aplicat sechestru pe casa. Bunica (proprietara casei) vrea ca sa scrie cota mamei și a tatei pe ea. Are voie sa facă așa ceva, atâta timp cât casa e sechestrată? Și dacă ei ambii sunt de acord, trebuie sa ne adresam la notar, sau care e procedura? Mulțumesc!

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Luminița, nici-un notar n-o să miargă la așa ceva, pînă cînd DVS n-o să înlăturați sechestru, fiindcă notarul riscă cu licenția sa.

2 februarie 2021
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Trebuie mai întîi de clarificat cu sechestru şi în baza la ce a fost pus. Dacă părţile sunt de acord, tranzacţiile cu bunul imobil se autentifică de notar.

2 februarie 2021