Cota-parte din imobil

7 iulie 2023 3

Buna ziua. Vreau sa vand 1/2 cota-parte dintr-un imobil comercial. Care este procedura?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Mai întîi îi faceţi o ofertă de vînzare coprorietarului, or acesta are dreptul de preemţiune.
Dacă coprorietarului refuză oferta dumneavoastră, puteţi vinde cota parte cui doriţi. Aveţi nevoie de extras din registru bunurilor imobile şi certificat privind valoarea bunului(ambele se eliberează de cadastru la locul aflării bunului.
Vă adresaţi la notar... mai detaliat pentru autentificarea contractului de vînzare-cumpărare.
Dacă

8 iulie 2023