Cota-parte in apartament

28 septembrie 2022 92

Buna ziua! Tatal meu vitreg a divortat de fosta sotie fara a face partajarea averii. El detine 1/4 cota parte dintr-un apartament cu fosta sotie si 2 copii ai lor. Apartamentul mentionat a acumulat datorii la serviciile comunale, dar acestea sunt in perioada de dupa divort si tatal nu are nicio tangenta cu ele. Fosta sotie se eschiveaza sa achite datoriile si executorul judecatoresc ii face probleme tatalui meu, ii blocheaza cardul de pensie etc. As dori sa aflu:
1. Daca tata achita datoriile in cauza, poate sa recupereze banii daca o actioneaza in judecata pe fosta sotie?
2.Ce poate face ca sa vanda acea cota-parte, daca ea nu raspunde si nu doreste sa rezolve situatia pe cale amiabila?
Multumesc anticipat!

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Sandu, nu poate recupera banii, deoarece nu există partajarea averii,datoriile le aparțin la amândoi. Executorul e tot una cine v-a plăti datoria, părinții DVS sunt deținători la acest apartament, mama e obraznică, îi convine, ca cineva să-i plătescă serviciile. Dacă avea loc să aibă partajarea averii, fiecare din... mai detaliat ei avea să aibă partea lor, se lua în considerație cine trăiește în apartament pentru executor. Sta e răspuns la prima întrebare. La doua întrebare, după ce are loc partajarea averii, tata e în drept să propună ex. soției să cumpere partea lui, la o lună de zile, dacă ex.soția refuză, el e în drept să vândă partea lui,cu-i vrea. Poate și la un țigan sau familie țigănească să vezi ce viață o să aibă mama cu așa vecini. Propunerea trebuie efectuată în scris,adică e scrie o cerere cu propunere, așteaptă o lună și după asta face ce vrea. El trebuie să aibă dovada, că ia propus, adică al doilea exemplar la cerere.

29 septembrie 2022
  • Jurisconsult

Mai detailat puteți esi pe viberul de pe telefonul de contact +37368669950.

29 septembrie 2022