Cote-parti privatizare

16 iulie 2024 0

Buna ziua. Am vandut un apartament care a fost dobandit prin privatizarea, la care au participat 4 membri ai familiei. In certificatul de privatizare si extrasul de la cadastru sunt indicate doar numele coproprietarilor, nu si cotele-parti care revin fiecaruia din acestia. Se considera in mod implicit ca toti coproprietarii detin cote-parti egale (1/4), sau trebuie sa intocmim un acord intre noi pentru a stabili marimea acestora? Se poate face dupa vanzare sau trebuia facut inaintea vanzarii? As dori sa transmit cota mea parte de bani mamei, ca sa cumpere alt apartament.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Pentru a da un răspuns, necesită să vă consult, sunt nuanțe de ordin juridic. Pentru ajutor, suport juridic, apelați la nr. de telefon 069049267

16 iulie 2024
  • Avocat
  • Alte domenii

.....dacă deja ați vândut apartamentul, ceea ce înseamnă că toți coproprietarii și-au exprimat consimțământul la vânzare, atunci, practic, nu mai este necesar să vă cheltuiți pentru a determina cotele-părți printr-un acord la notar..........dacă se pune problema deja după vânzare, cum se împarte prețul între coproprietari (trebuie de văzut dacă în... mai detaliat contract nu este specificat), atunci vă spun că da, cotele-părți se prezumă egale și dacă analizăm legislația cu privire la privatizare, de asemenea, ajungem la această concluzie.......legea privatizării fondului de locuințe, din câte îmi amintesc, conține prevederi că locuința se transmite în proprietate comună sau în diviziune așa cum era redactat atunci în anul 1993, adică în proprietate în devălmășie sau pe cote-părți......dacă nu s-au precizat cotele-părți în decizia organului de privatizare, atunci se primește că este proprietate comună în devălmășie și cotele-părți se prezumă egale...............nu cunosc jurisprudență conform căreia, în cazul unui litigiu, instanța de judecată ar schimba mărimile cotelor-părți în cazul în care bunul ar fi obținut prin privatizare.......dacă s-ar pune problema ca unul din coproprietari să solicite o cotă-parte mai mare la delimitarea cotelor-părți, atunci trebuie de gândit ce ar putea el invoca în susținerea pretenției ca cota-parte a sa să fie mai mare în cazul obținerii bunului prin privatizare..................probabil investiții serioase în locuință din mijloacele proprii, de exemplu când unul din participanți la privatizare nu locuiește o perioadă îndelungată în locuință și nu a suportat nici impozite, nici cheltuieli de încălzire.........sau o situație ar fi când privatizarea s-a realizat cu achitarea integrală a prețului și această achitare integrală s-a realizat cu bunurile proprietate personală a unui soț (deși copiii sunt protejați în situația privatizării fondului de locuințe.........).............Articolul 571. Partajul bunului proprietate comună în devălmăşie
Partajul bunului proprietate comună în devălmăşie între coproprietarii devălmaşi se va face proporţional aportului fiecăruia la dobîndirea bunului. Pînă la proba contrară, aportul coproprietarilor devălmaşi este prezumat a fi egal...(această prevedere se aplică mai mult pentru alte situații decât obținerea bunului prin privatizare - părerea mea pripită)....................Art.6. - (1) Cumpărarea sau primirea cu titlu gratuit în proprietate privată a locuinţelor se face cu acordul tuturor membrilor adulţi ai familiei care locuiesc împreună. La dorinţa lor, locuinţa poate fi cumpărată în proprietate comună sau în diviziune................................Art.2. - Privatizarea fondului de locuinţe, inclusiv atelierelor de creaţie se efectuează pe baza liberului consimţămînt, respectîndu-se principiile echităţii sociale şi protecţiei sociale a cetăţenilor---------------iată aici e esența- echitate socială și protecția socială......aceste prevederi pot fi interpretate de instanța de judecată în sensul egalității cotelor-părți ale participanților la privatizare................trebuie de mai gândit.....pa......dacă mai aveți întrebări....tel.069615655

17 iulie 2024