Covor stricat

21 august 2018 80

Buna ziua. Am dat un covor la curatatorie chimica, pe care mi l-au intors stricat ca nu ai ce face cu el. Cativa ani in urma am achitat pe el 6.500-7.000lei. Firma care l-a stricat vrea sa-mi intoarca 4.500 lei si covorul il iau ei. Insa, eu cu asa bani nu cumpar alt covor asemanator, e necesar sa mai adaug cateva mii de lei. Raspundeti-mi, va rog, asa e legea ca covorul meu il dau lor? Si ce suma ar trebui sa-mi plateasca? Sau cum se procedeaza in astfel de cazuri? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Cristian Papanaga
  • Avocat

Irina,
vedeți următoarele:
1 În cazul deteriorării totale sau parţiale a covorului, prestatorul de servicii de curățătorie chimică este obligat, cu acordul dmn., să-l înlocuiască, în termen de 10 zile, cu un covor de aceeaşi calitate, iar dacă acesta lipseşte - să Vă restituie costul dublu al covorului, precum şi... mai detaliat cheltuielile suportate. ( Legea cu privire la protecția consumatorului, alin. 1, 2, 3 al art. 18).

2. Scrieți o reclamație în acest sens în registrul reclamațiilor pe care ei trebuie să-l dețină cu indicarea tuturor circumstanțelor, indicarea solicitărilor, a anexelor de rigoare și vedeți ce vă răspund ei. Neprezentarea refuzului se consideră refuz tacit. Dacă nu au registru transmiteți prin poștă reclamația. Ulterior dacă ei nu Vă satisfac solicitările, ori nu sunteți de acord adresați-vă la Agenția pentru protecția consumatorului. Vă puteți inspira de la un alt răspuns . https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/cum-pot-proceda-in-cazul-in-care-nu-sunt-de-acord-cu-raportul-tehnic-de-expertiza-efectuat-de-catre-vanzator-si-doresc-sa-mi-fie-restituiti-banii
Baftă!

21 august 2018