Credit

16 august 2019 47

Buna ziua. Am luat un credit. Acum imi expira buletinul, eu eram pe familia mea, dar acum imi schimb actele. Cum sa fac cu creditul daca l-am luat pe alta familie, fara fidejusori, fara gaj, ca e o suma mica?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Familia nu este unica formă de individualizare, în noul buletin veți avea același cod personal IDNP ca și cel din contractul de credit, nu vă faceți griji.
Dacăsevasolicita, o săleprezentați o copie a actului ce confirmă modificarea familiei.

16 august 2019
  • Jurisconsult

Bună ziua Nita,

Deseori în contractele de credit sunt prevăzute clauze prin care Dvs. sunteți obligată sa notificați compania despre schimbarea domiciliului, numelui de familie etc.

Pentru a evita careva conflicte sau situații juridice incerte, vă sfătui să notificați compania de creditare despre modificarea numelui de familie și să prezentați buletinul... mai detaliat nou.

O zi bună să aveți!

16 august 2019