Datorii la credite

22 ianuarie 2021 33

Bună ziua. Nu am achitat la timp câteva credite și am fost dat în judecata. A trecut un an de atunci. Acum de ceva timp lucrez oficial. Mi-a venit notificare pe contul salarial că am datorii 24.000 lei. Pot să achit această sumă în rate, de exemplu 50% din salariu?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dacă față de dvs a fost deschisă procedura de executare și aplicat sechestru pe cardul salariul, legal aceștia pot încasa doar 20 % în baza unui titlu executoriu și 50 în baza la mai multe, desigur că puteți achita și lunar o anumită sumă de bani pentru stingerea datoriei... mai detaliat dacă creditorul acceptă acest lucru.

23 ianuarie 2021