Credit auto

16 septembrie 2022 116

Bună ziua. In 2020 sotul meu a cumparat un automobil in credit. A achitat creditul timp de 10 luni, dar din cauza pandemiei a pierdut serviciul. automobilul a fost ridicat de catre creditor. Acesta a vândut automobilul fara ca soțul meu sa semneze vreun acord în acest sens, iar acum compania ne ameninta ca il vor da in judecata pentru ca nu achita partea restanta a creditului. Mentionez ca masina s-a defectat peste cateva luni, iar sotul a reparat-o din contul său. Putem cumva sa ne facem dreptate în acest caz?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Creditorul era în drept să vinda automobilul gajat, fara acordul debitorului, in cazul in care nu se achitau ratele lunare.
Totuși, prețul la care s-a vândut automobilul trebuia să fie unul rezonabil.
Acum, trebuie sa demonstrați că automobilul a fost vândut la preț derizoriu, astfel, veți anula (integral sau parțial) pretențiile actuale... mai detaliat ale creditorului privind restituirea datoriei neacoperite de prețul de vânzare.
Recomand sa angajați un avocat.

18 septembrie 2022