Credit auto cu gaj

18 noiembrie 2020 167

Buna ziua. In noiembrie 2018 am cumparat un automobil cu ajutorul unei companii de creditare, respectiv automobilul a fost gajat. Contractul a fost incheiat pe termen de 2 ani, am achitat pana in aprilie 2020, dupa care am ramas fara serviciu. Am mai facut o plata de 4.000 lei in august. La sfarsitul lunii octombrie, am fost anuntat ca datoria ramasa este in suma de 7.600 si trebuie sa o achit urgent in aceeasi zi, dar nu am putut face acest lucru. Peste 2 zile am fost telefonat de un domn care s-a prezentat executor judecatoresc si care mi-a comunicat ca eu trebuie sa aduc imediat automobilul la compania de creditare, in caz contrar el va face demers pe art. 251 CP RM la procuratura, iar datoria a crescut de la 7.600 la 13.600 lei, plus taxa executorului in marime de 3.500 lei. Nu sunt de acord cu aceasta suma, dar nimeni nici nu vrea sa ma asculte. Cum as putea proceda in cazul dat, datoria sunt deacord sa o intorc, dar nu triplata. Va multumesc mult.

Jurist comments 2

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Probabil Dvs. ati fost telefonat de vreun angajat al comaniei de creditare, deoarece nu putea asa rapid sa se implice executorul judecatoresc. Pentru asta este necesar sa fie emis un titlu executoriu, in urma unui proces de judecata.
Din pacate sunt multe cazuri in care angajatii companiei de creditare actioneaza ilegal.

18 noiembrie 2020
M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Între timp. faceți o solicitare în adresa companiei de creditare pentru a solicita amânarea achitării în legătură cu imposibilitatea de plată datorată demisiei dumneavoastră.

Totuși încercați să achitați datoria în timp cât mai scurt, întrucât personal v-ați asumat această obligație prin semnarea contractului.

Succes!

18 noiembrie 2020