Credit bancar

3 august 2017 207

Un prieten doreste sa ia un credit bancar si doreste sa merg eu, ca persoana de incredere, in cazul in care el nu plateste creditul. Ce raspundere am sa port eu? Si daca poate banca sa transforme creditul pe mine? Va rog mult!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună seara.
În cazul dvs vă sugerez să nu puneți semnătura pe contract până a consulta un jurist, deoarece în contract ar putea fi incluse clauze cu privire la fidejusiune, dacă veți semna contractul în care aveți calitatea de fidejusor, ulterior în cazul neachitării sumei de către prieten, ar putea fi... mai detaliat încasată suma creditului din contul Dvs.
Mult succes!!!

3 august 2017
Octavian Cazac
  • Avocat
3 august 2017