Credit bancar

27 noiembrie 2023 2

Buna ziua. Am luat doua credite de la o banca - de 45.000 si 100.000 lei. Am rambursat o mare parte din acesteaIn perioada pandemiei, nu am lucrat un timp si am intrat in datorii. Am mai luat credite la diferite companii si cu timpul am intrat in datorii cu totul. Acum, am stins practic toate datoriile, cu exceptia unui credit bancar. Am aflat ca creditorul s-a adresat in instanta atunci cand executorii au venit sa-mi ia bunurile din casa. Potrivit acestora, datoria a ajuns la 353.000 lei. Din cate am inteles, creditorul nu a desfacut contractul si penalitatea creste in fiecare zi. Ce pot face? Poate sa-mi dea cineva un sfat sau ajutor?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Lazăr! Dacă deja a fost judecata și este o Hotărîre în acest sens, atunci mai departe ține de executor judecătoresc. Dvs., puteți să vă înțelegeți cu executorul judecătoresc, să depuneți o cerere de achitare în rate, după un anumit grafic. Pentru detalii și suport juridic puteți apela la nr.... mai detaliat de telefon 069049267

28 noiembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Lazăr, cum a mai menționat colegul meu dl. Maxim, deja s-a pronunțat o hotărâre de instanță, în cazul dat, contractul nu are nici-o valuare, el s-a stopat. În hotătârea instanței, e prevăzut suma de incasare și punct. Da este Cod de executare, conform căruia creditorul poate să solicite majorarea... mai detaliat creditului, dar creditorul trebuie să depună o cerere la executor pentru așa ceva. Dumneata trebuie să verifici acest lucru la executor, dacă lipsește, n-ai pentru ce să te derangezi. De dorit să faci rost de titlu executoriu de la executor pentru asta trebuie să depui o cerere oficială, ca în copie să fie prezentat acest document, în care o să fie menționat suma de incasare de la DVS și o să trebuiască să dansezi de la această sumă.

28 noiembrie 2023