Credit bancar

11 iulie 2019 160

Buna ziua. Sunt persoana garant la un credit. Persoana care a solicitat creditul nu il achita, desi a fost avertizata, inclusiv de mine. La solicitarea cazierului juridic, m-au avertizat ca posibil o sa am interdictie la iesirea din tara pentru depunerea la Iasi a dosarului pentru redobandirea cetateniei romane.

Jurist comments 5

interdictie

11 iulie 2019

Răspunsuri 1
Credit bancar
Buna ziua. Sunt persoana garant la un credit. Persoana care a solicitat creditul nu il achita, desi a fost avertizata, inclusiv de mine. La solicitarea cazierului juridic, m-au avertizat ca posibil o sa am interdictie la iesirea din tara pentru depunerea la Iasi a dosarului pentru redobandirea...

11 iulie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Care este întrebarea?

11 iulie 2019

o sa am interdictie ?

15 iulie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Interdicția de a ieși din țară se aplica doar de către instanta de judecată, în cazul în care celelalte masuri de asigurare aplicate în vederea executării documentului executoriu nu oferă scopul scontat.
De altfel, chiar și în situația în care au fost aplicate toate celelalte masuri, însă sursa de venit a... mai detaliat debitorului fidejusor este munca peste hotare este puțin probabil acestuia sa i se aplice interdicția de a ieși din țară.

15 iulie 2019