Credit contractat prin clinica pentru procedura cosmetica

28 martie 2024 2

Buna ziua. Am contractat un credit prin clinica pentru o procedura medicala estetica, dar acum nu mai doresc sa fac procedura mentionata. Pot sa intorc banii luati de la clinica ca sa anulez creditul? Dacă s-a pornit executarea silita si au pus poprire pe cont, pot plati suma datorata pentru a avea contul deblocat imediat?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Trebuie de verificat condițiile contractului de credit pentru a vă oferi un răspuns sigur. Termenul de poprire e folosit în cazul procesului de insolvabilitate. Nu e clar din circumstanțele descrise de Dvs la ce anume vă referiți. Dacă vă referiți la sechestru aplicat pe mijloacele bănești, acesta poate... mai detaliat fi ridicat de către executorul judecătoresc.

30 martie 2024
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Ana, ca mai apoi să ceriți DVS un certificat de la executor, că DVS v-ați achitat cu creditul deja luat.

30 martie 2024