Credit cu automobil pus in gaj

18 martie 2024 3

Buna ziua. Am luat un credit de la o companie de microfinantare si am pus in gaj automobilul. Conditia a fost sa achit lunar doar dobanda, iar la sfarsitul perioadei contractuale - sa rambursez suma creditului. In scurt timp, perioada contractuala a creditului va lua sfarsit, dar nu voi reusi sa rambursez corpul creditului. In astfel de cazuri, pot prelungi perioada creditului sau creditorul are dreptul sa ma refuze?

Jurist comments 2

  • Avocat

Buna ziua, discutati cu compania de microfinatare.

19 martie 2024
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua Ion, de regula companiile de microfinantare merg la intampinare, depinde de suma restanta si termenul de achitare a soldului ramas.
Mult Succes!

19 martie 2024