Credit cu mai multi executori

14 decembrie 2023 3

Buna ziua. Nu am rambursat un credit. Primesc scrisori din partea a 3-4 executori ca sa achit sume diferite. Datoria este de aproximativ 5.000 lei. Am ajuns la o intelegere cu unul din executori si achit atat cat pot in contul indicat de acesta. Dar in continuare primesc scrisori de la alti executori, care ma ameninta ca vor veni sa sechestreze bunurile (inclusiv imobile) in contul datoriei. De ce la un singur credit sunt mai multi executori? De ce contractul de credit umbla din mana in mana, daca eu deja am ajuns la un acord cu un executor si fac achitarea? Cum sa procedez mai departe?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Catrina! Este necesar în primul rînd de analizat documentele dvs., după care va fi posibil de expus coerent față de situația dvs. Pentru detalii și ajutor juridic, puteți contacta la nr. de telefon 069049267

15 decembrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

...presupun că vă referiți la executori judecătorești, nu la alți executori care au redactat niște răspunsuri/notificări/somații ș.a.......ce nu puteți identifica în scrisorile de la diferiți executori judecătorești dacă este vorba de același titlu executoriu, aceeași hotărâre judecătorească sau hotărâri judecătorești diferite??? în încheierile executorilor... mai detaliat judecătorești trebuie să fie menționat numărul procedurii de executare, ce titlu executoriu se execută, cine este creditorul și debitorul, de cine este eliberat titlul executoriu, ce sumă s-a încasat de către instanța de judecată ș.a.......totodată, puteți verifica pe portalul instanțelor de judecată ce dosare au existat după numele, prenumele Dvs și să verificați ce hotărâri au fost pronunțate cu Dvs parte în proces................puteți expedia pe viber +37369615655 actele dacă nu vă descurcați singură...

16 decembrie 2023