Credit cu penalitati

17 februarie 2020 172

Buna ziua. Am luat un credit de la companie de credititare nebancara in marime de 7.000 lei si nu l-am achitat 62 de zile. Suma datoriei, cu tot cu penalitati, a ajuns la 18.000 lei. M-au anuntat ca ma dau in judecata. Ce consecinte poate avea procesul de judecata, ce poate decide instanta? Multumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Instanța ar putea să vă oblige la restituirea întregii sume plus cheltuieli de judecată.

Dvs. sunteți în drept să solicitați in instanța de judecată reducerea penalităților ca fiind exagerate.

18 februarie 2020
  • Jurisconsult

Bună ziua Radu,

Penalitățile sunt evident exagerate. Este important ca să faceți o solicitare pentru reducerea penalităților la etapa judiciară. Ulterior o să fie tîrziu și o să fiți obligat să achitați toată suma.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

18 februarie 2020