Credit de consum, contine clauze care nu mi-ai fost explicate

31 mai 2023 38

Buna ziua! Am procurat in credit un bun de la un magazin. La momentul livrarii produsului la domiciliu, am semnat mai multe acte (contractul de credit, asigurarea bunului, actul de predare-primire etc.). In contractul de credit a fost indicata dobanda 0%. Mai tarziu, citind contractele, am depistat ca suma de bani care ar fi reprezentat dobanda la credit a fost de fapt inclusa sub forma de comision. Deci, vanzatorul a primit de la firma de creditare:
- Pretul marfii
- Comision (echivalentul dobanzii la credit).
Acum vreau sa inteleg ce pot face in cazul cand nu mi-a fost explicata clauza contractuala mentionata.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
3 iunie 2023

Care este termenul legal în care pot cere înlăturarea clauzei contractuale abusive? Menționez că este o clauză, care, dacă mi-ar fi fost explicată la momentul încheierii contarctului de credit, nu aș fi încheiat acel contract.

4 iunie 2023