Credit de imprumut

6 februarie 2018 103

Buna ziua. Sunt persoana-garant la un credit. Persoana in cauza (care a solicitat creditul) nu a respectat termenul de achitare, a solicitat suma de 6.000 lei si trebuia sa restituie 8.600. Pina la moment s-a achitat suma de 9 mii si ceva doar pentru penalizari. Acum creditorul doreste sa ne dea in judecata, cum putem sa lamurim situatia?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Cristina,
Ar trebuie să verificați ce prevede contractul de credit/împrumut și mă refer la penalități ca acestea să nu fie exagerat de mari.
De asemenea, trebuie să vedeți în contract ordinea efectuării plăților. Or, în cazul în care ați întârziat să efetuați plata începe să curgă termenul pentru calcularea penalității și... mai detaliat a dobânzii de întârziere. În acest caz trebuie să vedeți potrivit contractului care obligație si stinge în primul rând, reieșind din aceasta o să vedeți dacă s-a calculat corect sau nu suma ce vi se cere.
Totodată, dobânda de întârziere în cazul persoanelor fizice reprezintă 5% peste rata de bază a BNM, dobânda de întârziere o calculați potrivit art. 619 și 585 Cod civil al RM.
Referitor la penalitate, aceasta în mod obligatoriu trebuie să fie prevăzute de contract, dacă nu e prevăzută creditorul nu are dreptul să o solicite de la dvs sau de la debitor.
penalitatea nu poate depăși mărimea datoriei și poate fi redusă în temeiul art. 630 Cod civil al RM.

6 februarie 2018