Credit de la banca

2 februarie 2020 95

Sotul a luat un card de credit de la o banca impreuna cu mama lui (fidejusor). Cardul a fost blocat pentru intarzierea platilor. Acum banca cere suma integrala sau da in judecata. Sotul este domiciliat la parinti si are procura pe o masina. Executorul poate pune sechestru pe masina? Eu, ca sotie, pot avea probleme (de acesti bani s-a folosit sotul cu mama lui), eu nici nu am vazut acesti bani.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Pentru suma restanta va răspunde soțul și mama acestuia doar, sechestru poate fi aplicate doar asupra bunurilor acestora ce le aparține cu drept de proprietate atîta timp cît soțul deține procura pe mașina deducem că mașina nu-i aparține iar executorului nu poate aplica nici o măsură față de aceasta.

2 februarie 2020