Credit de la compania de microfinantare

11 februarie 2019 106

Buna ziua. Sotul a luat un credit de la o companie de microfinantare fara consimtamantul meu. Cu parere de rau, sotul a decedat. Intrebarea: acum eu voi fi obligata sa achit datoria? Nu am semnat niciun document, nici nu am fost intrebata telefonic daca imi dau acordul.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Dacă pe scurt, obligația de plată vă revine, cu excepția cazului că puteți proba faptul că creditul primit, nu a fost folosit în interesul familiei.
Totuși, chiar și așa, dacă după decesul soțului ai rămas bunuri care urmează a fi moștenite, atunci, la momentul acceptării succesiunii, o să moșteniți atît... mai detaliat bunurile acestuia, cît și datoriile.

Ca să puteți scăpa de datorie, urmează sa demonstrați precum am spus mai sus, faptul că creditul nu a fost folosit în interesul familiei, cit și să renunțați la succesiune după decesul soțului, însa, nu e garantat că aceste acțiuni vor avea succes, totul depinde și de detalii.

12 februarie 2019