Credit de la o banca din Romania

31 ianuarie 2018 67

Sunt cetatean MD si RO cu resedinta in Moldova. Vreau sa iau un credit pentru auto la o banca din Romania. E posibil?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Iulian,
Cred că ar fi cazul să luați legătura cu reprezentanții băncii din România și să concretizați aceste chestiuni cu ei.
Băncile au anumite cerințe față de cei care solicită un credit, printre care se includ veniturile lunare, dacă dispuneți de un bun imobil în proprietate sau nu, sunteți sau nu... mai detaliat angajat în câmpul muncii, să prezentați un certificat privind veniturile de la locul de muncă, sunteți sau nu cetățeanul acestei țări, care este viza de reședință și viza de domiciliu, datele din buletin, și altele.

31 ianuarie 2018
Anatolie Ceban
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Dacă nu mă greșesc este obligatoriu să dețineți buletinul de identitate al României ca să puteți primiți un credit de la o bancă din Ro.

1 februarie 2018