Credit de microfinantare

26 iunie 2018 147

Bună ziua! Am luat un credit de microfinanțare. Toate datele de locuința și de serviciu sunt corecte. Creditorul m-a telefonat si m-a comunicat ca se va adresa la poliție. Pot fi atras la raspundere penala?

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Care sunt motivele pentru care se va adresa acesta la poliție?

Pentru neachitarea creditului puteți fi atras doar la răspundere civilă și penală doar atunci cînd va eschivați de la executarea intenționată a hotărârii judecătorești.

În cazul dvs nu putem clar aprecia speță de a vă da un răspuns, de... mai detaliat aceea indicați mai multe date.

26 iunie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Igor,
Potrivit art 1 Protocolul Nr. 4 la CONVENŢIEI Nr. 1950
din 04.11.1950 PENTRU APĂRAREA Drepturilor OMULUI ŞI A Libertăților FUNDAMENTALE
Articolul 1. Interzicerea privării de libertate pentru datorii
Nimeni nu poate fi privit de libertatea sa pentru singurul motiv că nu este în măsură să execute... mai detaliat o obligaţie contractuală.

Totuși, după cum a menționat și colegul supra, în cazul în care va eschivați intenționat de executarea hotărârii judecătorești, ascundeți bunurile, intenționat declarați venituri mai mici decât cele realmente obținute, înregistrați bunurile pe numele altor persoane, etc puteți fi atras la răspundere penală în baza la art 320 Cod penal al RM.

26 iunie 2018
  • Jurisconsult

Dl. Igor, DVS ați îndoet chestea, făcînd trimitere la Convenție, e mai simplu să clarifice problema la firmă, să vadă motiviul drangării.

5 ianuarie 2020