Am primit citație de la judecată, dar datoria la credit a fost deja achitată

5 ianuarie 2021 45

Bună ziua. Am avut un credit și nu l-am achitat la timp și au crescut penalitățile. Am rugat să mă mai aștepte o săptămână, dar creditorii nu au dorit. Într-un final, eu am găsit banii și am achitat. Acum, însă, am primit citație în judecată, dar am achitat deja datoria la credit. Ce se va întâmpla mai departe? Este nevoie să achit dosarul care a fost transmis în judecată?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Cel mai bine mergeți în instanță si probati faptul achitarii datoriei si solicitați respingerea cererii de chemare in judecată, creditorii posibil solicita penalități de care ati putea scapa.

6 ianuarie 2021
  • Jurisconsult

Buna d-na Inga, statutl DVS pe cauza civilă e părîtă, aveți dreptul să întocmiți o referință cu anexa documentelor de confirma( bonurile de plată ) și p să reflectați, că deja v-ați achitat pe deplin cu creditorul, cauza civilă să fie încetată, succese.

7 ianuarie 2021
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Nu neaparat achitarea integrala a datoriei ofera posibilitatea de "incetare", creditorul e in drept sa solicite incasarea penalitilor daca au existat restanțe, indiferent ca la moment datoria e achitată.

7 ianuarie 2021