Credit intarziat achitat de fidejusor

12 aprilie 2020 51

Fidejusorul achita creditul prin intermediul executorului judecatoresc in marime de 40% din salariul, dar in acelasi timp debitorul are cardul salarial blocat. Cum poate debitorul sa isi deblocheze cardul salarial?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Diana,

Executorul va debloca cardul doar dupa ce datoria va fi stinsă integral fie de debitor fie de fidejusor.

13 aprilie 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Puteti incerca sa discutati cu executorul, prezentindu-i acestuia un certificat de la banca, precum ca acel cont este deschis in cadrul unui proiect de salarizare.
Conform Codului de Executare, nu poate fi urmarit mai mult de 20% din salariu, ceea ce inseamna ca nici sechestrul nu poate... mai detaliat fi aplicat pe o suma care ar depasi acest plafon.

13 aprilie 2020