Credit ipotecar

14 iulie 2021 90

Buna ziua. Doi ani in urms am avut probleme financiare si am luat credite de la companii de microfinantare. In perioada pandemiei nu am putut onara obligatiile de plata. A fost judecata, pana la urma, am achitat toata suma. Acum nu mai am datorii, am un salariu bun si as dori sa iau un credit ipotecar. Daca am ajuns in lista neagra a debitorilor, pot oare accesa Prima Casa sau alt credit ipotecar, daca nu am credite active?

Jurist comments 1

Marcel GORINCIOI
  • Jurisconsult

Buna ziua,

Din păcate și organizațiile de microfinanțare înregistrează creditele la BIC(biroul istoriilor de credit) și ar putea sa aveți o reputație puțin acceptata de politicile din domeniul bancar.

Zi frumoasa.

15 iulie 2021