Credit ipotecar ca debitor

19 mai 2020 153

Buna ziua, stimati juristi! Daca eu iau un credit ipotecar in calitate de debitor, iar pe mama mea o inregistrez ca stapana a apartamentului, in caz de divort cu sotul meu, apartamentul se va imparti in jumatate cu sotul meu? Sau mama mea e stapana si nu are nicio legatura cu divortul meu? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Ana,

Odată ce imobilul este înstrăinat el nu mai face parte din proprietatea comună în devălmășie, respectiv nu o să fie împărțit între soți. Dar înstrăinarea trebuie să fie făcută conform regulilor prevăzute de Codul Civil și Codul Familiei.

19 mai 2020