Credit ipotecar in timpul divortului

8 mai 2020 202

Buna ziua, stimati juristi. Am o intrebare referitoare la creditul ipotecar. La moment sunt in proces de divort, avem 2 copii comuni. Intrebarea mea este: cum pot sa-mi procur un apartament cu ajutorul creditului ipotecar in asa fel ca sa nu impart bunul imobil cu sotul meu? Legal sunt careva optiuni pentru situatii caa a mea? Multumesc anticipat!

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Cel mai simplu ar fi să așteptați hotărîrea de divorț pentru a evita orice risc or există posibilitatea să procurați și amu iar în caz de divergențe într-un proces judiciar de demonstrat cum a fost sobindit bunul și în ce condiții dar e o treabă anevoioasă.

O altă alternativă... mai detaliat este să încheiați un contract matrimonial si sa indicați că bunul care îl veți procură vă va aparține exclusiv cu drept de proprietate.

9 mai 2020
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Cel mai simplu ar fi să așteptați hotărîrea de divorț pentru a evita orice risc or există posibilitatea să procurați și amu iar în caz de divergențe într-un proces judiciar de demonstrat cum a fost sobindit bunul și în ce condiții dar e o treabă anevoioasă.

O altă alternativă... mai detaliat este să încheiați un contract matrimonial si sa indicați că bunul care îl veți procură vă va aparține exclusiv cu drept de proprietate.

9 mai 2020
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Cel mai simplu ar fi să așteptați hotărîrea de divorț pentru a evita orice risc or există posibilitatea să procurați și amu iar în caz de divergențe într-un proces judiciar de demonstrat cum a fost sobindit bunul și în ce condiții dar e o treabă anevoioasă.

O altă alternativă... mai detaliat este să încheiați un contract matrimonial si sa indicați că bunul care îl veți procură vă va aparține exclusiv cu drept de proprietate.

9 mai 2020