Credit luat de altă persoană pentru mine

25 februarie 2024 3

Bună ziua. Trei ani în urmă am rugat o persoana să ia un credit pentru mine. Ultimele 3 rate lunare au fost achitate de împrumutatul, pentru că momentan nu aveam venituri sifucuente. Vreau să-i întorc toți banii, inclusiv sumeler cheltuite cu aceste ultime plăti. Cu toate acestea, împrumutatul mă amenință că va depune plângere la poliție. Nu vreau ca această situație să degradeze și doresc să-i întorc toți banii datorați și să aplanez situația. În cazul în care totuși acesta depune plângere, se va deschide dosar penal, sau totul se va limita la un dosar civil, în care deja va trebui să întorc suma respectivă?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna dl. Vasile, eu vreau să vă comunic, că poliția nu este în drept să pornească o cauză penală, deoarece e un letigiul civil. Pesoana, față de care sunt dator a luat o poziție de agresivitate, dar n-o să dee câștig de cauză la poliție. Să fiți atent, dacă polițistul... mai detaliat o să găsească de cuviință să vă citeze, DVS sunteți în drept să vă legitimați la poliție, să ficsați cine este polițistul, ultimul comite un abuz de serviciu, pentru o claritate DVS puteți apela la viberul de pe telefonul +37368669950.

26 februarie 2024