Credit luat de fosta sotie dupa divort si sechestrarea bunurilor nepartajate

16 decembrie 2019 152

Buna ziua. Sunt divortat, dar nu am facut partajarea averii cu fosta sotie, a casei sau a oricarui bun. Intre timp, sotia a luat un credit de la banca si nu reuseste sa-l achite. Pot creditorii ei sa-mi sechestreze si jumatate mea din bunuri? Ce sa fac ca sa imi trec partea mea dupa mine, sau cum sa procedez? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Sergiu,

Trebuie să faceți partajul averii prin instanța de judecată pentru a elimina pe viitor careva probleme în ceea ce ține de delimitarea proprietății ce vă aparține.

Dvs. nu răspundeți pentru creditul contractat de către soția Dvs. după desfacerea căsătoriei. Astfel puteți contesta orice acțiune de sechestru pe bunurile... mai detaliat care vă aparțin cu titlu.

Pentru consultație detalită vă sunt la dispoziție.

17 decembrie 2019
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

În cazul în care va fi aplicat sechestru și vîndut bunul, se va percepe doar contravaloarea cotei de proprietate care îi aparține.

17 decembrie 2019