Credit luat de persoana necunoscuta care a indicat adresa mea

21 mai 2022 107

Buna ziua. Mi-a venit o scrisoare pe adresa mea, precum ca persoana X are datorii la o companie de microfinantare. Nu cunosc persoana mentionata. Aceasta nu locuieste la adresa mea si nici nu are viza de resedinta aici. Poate executorul judecatoresc se sechestreze bunurile mele, chiar daca nu stiu cine este aceasta persoana si de ce a indicat in contract adresa mea?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Natalia.

Nu poate fi aplicat sechestru pe bunuri care va apartin doar Dvs. Daca persoana X nu are titlu de proprietate si nici un alt drept inregistrat in Registrul Bunurilor Imobile la Cadastru, Agentia Servicii Publice atunci Dvs. nu aveti de ce sa va faceti griji.

23 mai 2022