Credit luat de soțul care este plecat și nu știu nimic de el

18 decembrie 2019 113

Bună ziua. Soțul a plecat peste hotare și nu știu nimic de el, dar are luat un credit si creditorii mă sună acasă și mă amenință. Ce pot sa fac în așa caz? Mulțumesc.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Stela,

Dvs. nu aveți obligația de a restitui creditul, or, Dvs nu sunteți parte la contractul de credit. Acțiunile creditorului sunt abuzive.

Însă, dacă creditul a fost luat pentru necesitățile familiei atunci răspunderea membrilor este solidară.

Pentru o consultație mai detaliată mă puteți contacta.

18 decembrie 2019