Credit luat în Belgia

10 martie 2024 3

Bună ziua. Am un credit în valoare de 25.000 Euro contractat în Belgia. Am părăsit Belgia de un an și mă aflu în Republica Moldova. Banca belgiană are instrumente să mă urmărească în Moldova?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Anton, buna ziua!

Sigur exista metode legale, iar daca aveti cetățenie română inclusiv în Romania va poate urmari bunurile.

In cazul in care încercați sa înstrăinați bunurile dvs pentru a evita restituirea sumei datorate, Banca poate solicita declararea acestor acte juridice ca fiind ineficiente si le poate urmări in posesia oricui s-ar... mai detaliat afla acestea.

In cazul in care banca belgiană va acționează în instanța de judecată din Belgia vor putea ulterior solicita recunoașterea și încuviințarea executării silite a hotărârii judecătorești straine in orice tara in care aveti bunuri sau obțineti venituri.

Cu respect,
Igor Brinister

11 martie 2024