Credit luat in timpul procesului de divort

23 iulie 2018 168

Sotul a luat un credit de la banca, fara acordul sotiei, pentru a da la divort (partajarea bunului) si a achita avocatul. Acum el nu achita creditul, fiind in proces de divort vrea sa-l imparta la doi. Penalitatea creste. Cum se va imparti?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua,
Faza e că bunurile dobîndite în timpul căsătoriei se consideră comine, atît și datoriile, excepția constă în faptul că, în cazul în care creditul a fost accesat în scopuri personale, cum ar fi plata sus menționată, atunci datoria urmează să fie asumată doar de soțul ce a solicitat.... mai detaliat Acesta urmează a fi probat, astfel, instanța eliberînduvă de careva obligații în acest sens.

24 iulie 2018