Credit microfinantare peste 5 ani

13 mai 2019 81

Buna ziua. Mai mult de 5 ani in urma am semnat ca fidejusor pentru un prieten la compania de microfinantare. Prietenul a decedat recent. Nu stiu situatia cu creditul (sunt peste hotare). Pot fi chemat in judecata si obligat sa restitui creditul in locul prietenului decedat peste 5 ani? Pina acum n-am primit nici o scrisoare de la ei la domiciliu.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În cazul dat, responsabil de achitarea în continuare a creditului va reveni succesorilor persoanei decedate dacă aceștia moștenesc bunurile după decedat.
Fidejusiunea este valabilă pe perioada prevăzută de contract, studiați contractul. Dacă fidejusiunea e valabilă pînă la achitarea integrală a creditului, atunci, veți fi garant pînă la achitarea integrală a... mai detaliat creditului.
Dacă succesorii nu vor achita, urmează a fi acționați în instanță atît succesorii cît și dumneavoastră pentru a obliga la plata integrală.
Dacă dumneavoastră o să achitați datoria, sunteți în drept de a solicita compensare de la succesorii celui decedat.

Urmează a studia situația și a vă informa privind situația la moment pentru a evita acționarea în instanța de judecată.

13 mai 2019