Credit nerambursat de doi ani

24 februarie 2021 41

Bună ziua. Concubinul meu acum doi ani a contractat un împrumut de la o companie nebancară și nu l-a rambursat. S-au acumulat datorii de 29.000 lei. Juristul companiei îl amenință cu procuratura și că îl va închide pentru 3 ani. Este posibil așa ceva?

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,
Reprezentanții OCN-urilor deseori recurg la astfel de amenințări pentru ca persoana să întoarcă datoria.

În acest caz organizația de creditare nebancară îl poate doar acționa în judecată privind încasarea datoriei și după emiterea hotărârii și obținerii titlului executoriu, executorul judecătoresc îi pune sechestru pe bunuri, îi aplică interdicția de a... mai detaliat părăsi hotarele RM, anunțarea în căutare etc.

În orice caz vă sugerez să negociați un grafic de rambursare cu OCN-ul pentru a evita penalități, dobânzi și cheltuieli suplimentare.

25 februarie 2021